Nipt logo

Wskazania

Badania NIPT jako, że polegają na analizie próbki krwi kobiety w ciąży, uważne są za badania bezpieczne. W trakcie ich wykonywania nie ma zagrożenia dla płodu ani dla kobiety w ciąży. Z tego powodu powodu mogą być adresowane jako badania przesiewowe, czyli w zamyśle mogłaby je wykonać każda kobieta w ciąży.

Istnieje przeświadczenie, że badania prenatalne powinny być adresowane do kobiet po 35 roku życia, i opiera się na potocznie utartej nieprawdziwej opinii, że u kobiet młodszych praktycznie nie zdarzają się ciążę z problemami genetycznymi czy anatomicznymi płodu. Prawda jest inna i niestety w każdej ciąży, niezależnie od tego ile lat ma kobieta, może nienarodzone dziecko mieć wady anatomiczne czy też genetyczne. Dlatego kryterium wieku kobiety powinno już przejść do historii medycyny, jako wskazanie do wykonania nieinwazyjnych badań prenatalnych.

Rozwój bezpiecznych badań prenatalnych ma tak istotne znaczenie, ponieważ dzięki nim przyszli rodzice będa mogli w bezpieczny spób jak najwięcej dowiedzieć się o stanie zdrowia swojego nienarodzonego dziecka. 
Badania typu NIPT rekomendowane są każdej kobiecie w ciąży, i obecnie największa barierą są ceny badań, wielokrotnie wyższe niż innych nieinwazyjnych badań prenatalnych ( usg prenatalne czy test PaPPa).
Badania typu NIPT mogą być wykonane od 9 -10 tygodnia ciąży, ale jest to zależne od konkretnego testu prenatalnego.

Producenci testów prenatalnych typu NIPT wyróżniają wyjątkowe sytuacje, w których szczególnie rekomendują wykonanie badań prenatalnych typu NIPT.

Należą do nich:

Obciążony wywiad

  • Przypadki aberracji chromosomowych w rodzinie;
  • Urodzenie dzieckai z wadami genetycznymi w poprzednich ciążach
  • Długotrwałe leczenie niepłodności w tym ciąża uzyskana w wyniku zabiegu invitro

Nieprawidłowe wyniki wcześniej wykonanych innych nieinwazyjnych badań prenatalnych:

  • Nieprawidłowości w wykonanym ultrasonograficznym badaniu prenatalnym głównie dotyczy to zmian w budowie anatomicznej płodu, oraz wysokiego ryzyka wystąpienia zaburzeń genetyczych wynikających z analizy markerów zaburzeń genetycznych takich jak przykładowo: przezierność karkowa ( NT ),  kość nosowa (NB)
  • Nieprawidłowe wyniki testu PaPPa ( testu podwójnego )

W przypadku wysokiego ryzyka powikłań  badań inwazyjnych związanych np. z:

  • Lokalizacją łożyska
  • wirusowego zapalenia wątroby typu B
  • wirusowego zapalenia wątroby typu C
  • zakażenia wirusem HIV;

Ze względu na stan emocjonalny np.:

  • niepokój odczuwany przez przyszłych rodziców.

 

Do góry